ŠTATÚT RODIČOVSKÉHO ZDRUŽENIA

 

PRI ZÁKLADNEJ ŠKOLE V PODOLÍNCI

 

Článok 1

 

Postavenie rodičovského združenia

 

1)     Rodičovské združenie (RZ) je dobrovoľné združenie rodičov alebo iných zákonných zástupcov žiakov školy, ktoré je organizáciou Slovenskej rady rodičovských združení (SRRZ) registrovanou pod č. VVS/1 - 900/90 - 3897. Na činnosť tohoto orgánu prispieva každoročne čiastkou 2.- Sk za člena organizácie. Tento príspevok posiela hospodár RZ v mesiaci október poštovou poukážkou.

2)     RZ je právnickou osobou, vystupuje v právnych vzťahoch svojím menom a nesie zodpovednosť, ktorá z týchto vzťahov vyplýva. Spolupracuje s vedením školy pri riešení problémov výchovy a vzdelávania žiakov, pri koncipovaní a organizovaní záujmovej činnosti žiakov školy, pri zabezpečovaní kultúrnych a športových podujatí školy, pri organizovaní domácich a zahraničných stykov školy a pri usmerňovaní vzťahu rodičov ku škole a naopak.

3)     Spolu s vedením školy posudzuje výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu, vyjadruje sa k metodike tejto práce a aktivizuje rodičov na odstránenie prekážok optimalizácie tohoto procesu v škole. V rámci svojich možnosti poskytuje škole materiálnu, organizačnú a personálnu pomoc pri práci so žiakmi.

4)     Činnosť RZ sa riadi schválenými stanovami, odporúčaniami SRRZ a ustanoveniami príslušných zákonov, ak dotýkajú činnosti RZ. Rešpektuje požiadavky vedenia školy dotýkajúce sa spolupráce školy s rodičmi.

5)     RZ sa riadi zásadou delegovanej právomoci. Štruktúrne prvky ogranizácie a ich zástupcov ustanovuje a odvoláva na základe rovných, priamych a tajných volieb. Rozhoduje prostá väčšina hlasov prítomných .

6)     Rodičovské združenie je zriadené na dobu neurčitú.

 

Článok 2

 

Poslanie a úlohy rodičovského združenia

 

1)     Poslaním rodičovského združenia na škole je spolupracovať s vedením školy a jej pedagogickým zborom pri výchove a vzdelávaní žiakov školy v súlade s pedagogickou teóriou, pri ochrane práv detí v zmysle Deklarácie práv dieťaťa (UNESCO), pri ochrane a  presadzovaní výchovného záujmu rodičov (zákonných zástupcov) detí a pri ochrane učiteľov s morálnym kreditom pred nepriaznivými faktormi procesu výchovy.

2)     Rodičovské združenie zhromažďuje a rieši námety, pripomienky a požiadavky rodičov týkajúce sa výchovy a vzdelávania žiakov, zabezpečovania tohto procesu a vzťahov, v ktorých sa uskutočňuje.

3)     Prostredníctvom svojich zástupcov rokuje s riaditeľkou školy, učiteľmi a ostatnými pracovníkmi školy s vedomím spoločnej zodpovednosti za výchovu žiaka a na základe vzájomného partnerského vzťahu.

4)     Rodičovské združenie rešpektuje právnu subjektivitu školy pri presadzovaní záujmov svojich členov v oblasti definovanej odsekom 1. Problémy presahujúce kompetencie vedenia školy rieši s orgánmi štátnej správy a samosprávy, prípadne s Ministerstvom školstva SR.

5)     Zabezpečuje účasť svojich zástupcov v rade školy a v stravovacej komisii školy  alebo v orgánoch, ktoré stanovuje zákon, ktorý túto účasť predpokladá.

6)     Utvára rodičovskú radu, ktorá rozhoduje vo veciach rodičovského združenia a zabezpečuje ralizáciu poslania a úloh rodičovského zruženia. Realizáciu jej rozhodnutí zabezpečuje  výkonný výbor rodičovského združenia a revízna komisia rodičovského združenia.

7)     S cieľom pomôcť vedeniu školy a jej pedagogickým pracovníkom pri riešení výchovnýcn problémov a výchovných problémových situácií zriaďuje rodičovské  združenie výchovnú komisiu zloženú z rodičov, ktorí sú profesne kompetentní spolupracovať s vedením školy pri riešení týchto problémov a situácií. Komisia spolupracuje s vedením školy a jej výchovným poradcom.

8)     Rodičovské združenie vytvára účelové skupiny rodičov, ktoré pomáhajú pri zabezpečovaní kultúrnych, športových a iných záujmových podujatí žiakov školy podľa ich špecifického obsahu a zamerania alebo ich zriaďuje na riešenie osobitých problémov.

 

Článok 3

 

Organizácia rodičovského združenia

 

1)     Organizáciu rodičovského združenia tvorí rodičovská rada, triedne aktívy, výkonný výbor, revízna komisia, výchovná komisia, zástupcovia rodičovskej rady v orgánoch školy a účelové skupiny rodičov - aktivistov.

 

2)     Rodičovská rada je najvyšším orgánom rodičovského združenia. Je tvorená triednymi dôverníkmi, ktorí boli zvolení spôsobom stanoveným čl.1, ods. 5 na prvom zasadnutí triednych aktívov v septembri nového školského roka.

 

3)     Rodičovská rada rieši všetky zásadné otázky spolupráce rodiny a školy, vyjadruje sa k výchovným opatreniam vedenia školy, schvaľuje rozpočet organizácie rozhoduje o jeho koncepčnom využití, schvaľuje  výdaj finančných prostriedkov organizácie v sumách nad 5000,- Sk, v spolupráci s vedením školy rieši pripomienky a návrhy rodičov (triednych aktívov) a rozhoduje o zásadných opatreniach pomoci škole a vyjadruje sa k opatreniam orgánov nadriadených vedeniu školy ako právnickej osobe v oblasti vzdelávania a výchovy žiakov školy.

 

4)     Rodičovská rada zasadá minimálne dvakrát v školskom roku. Jej zasadnutí sa môžu zúčastniť aj rodičia, ktorí nie sú jej členmi, ale prejavia o túto účasť záujem. Radu môže zvolať aj predseda organizácie (výkonný výbor), ak o to požiada vedenie školy, triedny aktív alebo skupina rodičov vo veci, ktorá nestrpí odklad.

 

5)     Rozhodnutia rodičovskej rady rodičovského združenia sú záväzné pre všetkých členov rodičovského združenia. Funkčné obdobie rodičovskej rady je jeden rok a končí sa v septembri nasledujúceho školského roka.

6)     Rodičovská rada volí na svojom prvom zasadnutí v školskom roku trojčlenný výkonný výbor (predseda, tajomník, hospodár) a revíznu komisiu a zástupcov rodičovského združenia.

 

7)     Triedny aktív je hlavným článkom štruktúry rodičovského združenia. Vzniká na prvej schôdzi triednych aktívov v školskom roku na základe prijatí členstva rodičov v rodičovskom združení zápisom do zoznamu členov rodičovského združenia v zápisnici zo zasadnutia triedneho aktívu. Jeho poslaním je napomáhať vytváraniu vzťahov spolupráce a vzájomnej pomoci medzi rodičmi, triednym učiteľom a v danej triede vyučujúcimi učiteľmi s cieľom podieľať  sa na regulácii a skvalitňovaní výchovnp-vzdelávacieho procesu a zabezpečovaní mimotriednej a záujmovej činnosti žiakov triedy.

 

8)     Triedny aktív:

a)      volí predsedu triedneho aktívu a zapisovateľa, ktorý vedie zápisnicu triedneho aktívu

b)      zabezpečuje dohovoreným spôsobom výber členského príspevku na obdobie školského roku a jeho odovzdanie hospodárovi výkonného výboru rodičovského združenia prostredníctvom predsedu triedneho aktívu-triedneho dôverníka alebo triedneho učiteľa, ak ten s takouto požiadavkou triedneho aktívu bude súhlasiť

c)       vyjadruje sa k výchovno-vzdelávaciemu procesu v danej triede, pomáha triednemu učiteľovi riešiť problémové situácie a formuluje pripomienky rodičovskej rade alebo vedeniu školy na odstránenie nedostatkov tohoto procesu

d)      pôsobí na rodičov, ktorí venuje malú pozornosť výchove a vzdelávaniu svojho dieťaťa alebo narušujú optimálny vzťah rodiny a školy a pomáha im v rámci svojich možností

e)      zabezpečuje výber a evidenciu darov rodičov triednemu aktívu a rozhoduje o ich využití v prospech žiakov triedy

f)         rešpektuje rozhodnutia a odporúčania rodičovskej rady rodičovského združenia  a zabezpečuje ich realizáciu a realizáciu odporúčaní výkonného výboru rodičovského združenia prostredníctvom rodičov žiakov triedy

g)      navrhuje rodičov do účelových skupín rodičovského združenia, orgánov rodičovského združenia (výbor,komisie) a orgánov školy podľa odporúčaní alebo výzvy výkonného výboru (rodičovskej rady)

h)       zabezpečuje organizáciu aktivít rodičov a žiakov triedy podľa rozhodnutia triedneho aktívu

 

9)     Triedny aktív zasadá pravidelne raz za štvrťrok školského roku. Zasadnutia triedneho aktívu zvoláva výkonný výbor rodičovského združenia po dohode s vedením školy. Predseda triedneho aktívu, triedny dôverník, môže zvolať na návrh rodičov alebo triedneho učieľa mimoriadne zasadnutie triedneho aktívu na rišenie vážneho problému alebo v inej neodkladnej záležitosti.

 

10)  Zasadnutie triednej schôdze rodičovského združenia riadi triedny dôverník. V prípade jeho neprítomnosti na zadadnutí ktorýkoľvek z prítomných rodičov. Z každého zasadnutia sa vykonáva zápisnica, ktorú spracuje zapisovateľ triedneho aktívu zrozumiteľnou formou s dôrazom na formuláciu pripomienok rodičov (adresnosť, jasnosť, autoritatívnosť a pod.) Do zápisnice sa uvádzajú aj tie pripomienky a návrhy rodičov, ktoré boli priamo na aktíve riešené a doriešené zo strany rodičov alebo tiedneho učiteľa (vyučujúcich učiteľov) a nevyžadujú angažovanosť výkonného výboru (rodičovskej rady) alebo vedenia školy.

 

11)  Triedny aktív volí svojho zástupcu do rodičovskej rady. Zvyčajne je zástupcom triedneho aktívu v tomto orgáne rodičovského združenia triedny dôverník. Zvolený rodič je povinný zúčastňovať sa zasadnutí rodičovskej rady alebo za seba zabezpečiť rovnocennú náhradu z radov rodičov triedneho aktívu.

 

12)  Zástupca triedneho aktívu v rodičovskej rade rodičovského združenia objasňuje na jej zasadnutí pripomienky a návrhy rodičov triedneho  aktívu, prispieva svojou aktivitou k riešeniu problémov, ktorými sa rada zaoberá a sprostredkúva rodičom triedneho aktívu všetky informácie, ktoré sú im adresované z rokovania rodičovskej rady. Zabezpečuje plnenie ustanovení stanov rodičovského združenia v rámic triedneho aktívu rodičov.

 

13)  Výkonný výbor rodičovského združenia tvoria predseda rodičovského združenia, tajomník rodičovského združenia a hospodár rodičovského združenia volení rodičovskou radou na základe návrhov triednych aktívov. Výkonný  výbor môže byť doplnený ďalšími členmi podľa potreby a rozhodnutia rodičovskej rady. Výbor zabezpečuje uplatňovanie schválených stanov rodičovského združenia, výkon rozhodnutí rodičovskej rady a riešenie návrhov a pripomienok rodičov oslovenými a kompetentnými subjektami

 

14)  Výkonný  výbor volí rodičovská rada na svojom prvom zasadnutí v danom školskom roku. Funkčné obdobie výkonného výboru rodičovského združenia je jeden rok. Výbor sa riadi stanovami rodičovského združenia a rozhodnutiami rodičovskej rady. Akceptuje podľa možností organizácie požiadavky vedenia školy a riadi činnosť organizácie v súlade s jej poslaním a úlohami.

 

15)  Výkonný výbor:

a)      podáva rodičovskej rade správu o svojej činnosti (spracuje predseda rodičovského združenia) a správu o hospodárení, ktorú spracúva hospodár rodičovského združenia,  o činnosti výchovnej komisie a delegátov rodičovského združenia v orgánoch školy alebo orgánoch podľa zákona (spracuje poverený člen výboru)

b)      predkladá rodičovskej rade návrh rozpočtu organizácie a uskutočňuje jeho ustanovenia po ich schválení

c)       schvaľuje výdavky do sumy 5000,- Sk, pričom výdavky do výšky 2000,- Sk na jeden účel môže schváliť aj predseda výkonného výboru, o čom informuje výkonný výbor na jeho najbližšom zasadnutí

d)      zabezpečuje spoluprácu rodičovského združenia s vedením školy

e)      informuje riaditeľa školy o pripomienkach a návrhoch rodičov z triednych aktívov a usiluje sa o ich riešenie, o ktorom informuje zástupcov triednych aktívov priamo alebo prostredníctvom rodičovskej rady

f)         vedenie školy po dohode s výkonným výborom zvoláva zasadnutie rodičovskej rady a jej mimoriadne zasadnutia

g)       zabezpečuje ustanovenie účelových skupín rodičov na organizáciu kultúrnych, športových a iných podujatí a akcií žiakov školy

h)       kontroluje činnosť výchovnej komisie a zástupcov rodičov v orgánoch školy

i)         sprostredkúva rodičovskú komunikáciu s orgánmi štátnej správy a samosprávy v oblasti zabezpečovania vyučovania a výchovy žiakov a formuluje návrhy a pripomienky adresované týmto orgánom

j)         zabezpečuje odvod finančného príspevku na činnosť Slovenskej rady rodičovských združení a komunikáciu s týmto orgánom

 

16)  Výkonný výbor zasadá pravidelne štyrikrát v školskom roku. Účasť členov výboru a pozývaných hostí zabezpečuje tajomník. Mimoriadne zasadnutia  výkonného výboru zvolané na žiadosť rodičov, triednych aktívov alebo vedenia školy na riešenie naliehavých úloh a problémov, zvoláva predseda rodičovského združenia. Zasadnutí výkonného výboru sa podľa vlastného rozhodnutia alebo pozvania výboru zúčastňuje riaditeľ školy alebo ním určený zástupca vedenia školy.

 

17)  V prípade potreby môže výbor na svoje riadne alebo mimoriadne zasadnutie prizvať jednotlivých pedagogických pracovníkov školy, triednych dôverníkov, rodičov alebo zástupcov rodičovského združenia v iných orgánoch.

 

18)  Tajomník vykonného výboru vedie zápisnicu zo zasadnutia výkonného výboru, ktorú vyhotovuje v dvoch výtlačkoch. Jeden  výtlačok zakladá v dokumentácii rodičovského združenia, druhý dostane riaditeľ školy.

 

19)  Revíznu komisiu tvorí predseda a dvaja členovia. Revíznu komisiu volí rodičovská rada na svojom prvom zasadnutí v školskom roku. Členmi komisie sú rodičia, ktorí sa revízie zúčastnia na podnet predsedu komisie.  Revízna komisia vykonáva kontrolu hospodárenia rodičovského združenia vždy pred zasadnutím rodičovskej rady. Revízna komisia rovnako vykonáva inventarizáciu majetku rodičovského združenia.

 

20)  Revízna komisia spracuje správu o výsledku kontroly (inventarizácie), ktorú predkladá rodičovskej rade na jej najbližšom zasadnutí a novej rodičovskej rade na začiatku nasledujúceho školského roku. Týmto aktom končí aj jej funkčné obdobie.

 

21)  Výchovná komisia je profesné združenie rodičov, ktoré v prípade potreby pomáha vedeniu školy pri riešení komplikovaných výchovných problémov. Rodičovská rada na svojom prvom zasadnutí v školskom roku volí predsedu (potvrdzuje) predsedu tejto komisie. Komisiu zostavuje jej predseda v spolupráci s výkonným výborom rodičovského združenia podľa profesného výberu členov komisie.

 

22)  Zasadnutia výchovnej komisie zvoláva jej predseda po dohode s výchovným poradcom školy alebo s vedením školy, na jeho žiadosť alebo na žiadosť výkonného výboru rodičovského združenia, triedneho aktívu alebo jednotlivých rodičov (skupiny rodičov). Zo zasadnutia komisie sa  vyhotovuje zápisnica.

 

23)  Predseda výchovnej komisie informuje výbor rodičovského združenia o aktivitách výchovnej komisie a podáva správu o jej činnosti rodičovskej rade.

24)  Výchovná komisia sa vo svojej činnosti riadi požiadavkami školy, charakterom danej problémovej situácie, svojou profesnou kompetenciou, právnou a morálnou zodpovednosťou a dôslednosťou v danom prípade.

 

25)  Zástupcovia rodičovského združenia v iných orgánoch sú členovia rodičovského združenia zvolení rodičovskou radou. Zvolení rodičia v predmetných orgánoch obhajújú záujmy rodičov, najmä vo vzťahu k systému výchovy a vzdelávania ich detí.

 

26)  Zástupcovia rešpektujú vo svojej práci požiadavky rodičovskej rady a výkonného výboru a informujú ich o svojich aktivitách pri rokovaní orgánov, o výsledkoch týchto aktivít, o obsahu a priebehu týchto rokovaní.

 

27)  Účelové skupiny rodičov-aktivistov sa vytvárajú za účelom zabezpečenia širšej spolupráce rodičovského združenia so školou pri príprave a organizovaní kultúrnych, športových, zájazdových alebo iných záujmových podujatí celoškolského rozsahu. Výber rodičov do týchto skupín sa uskutočňuje na základe ich predbežnej iniciatívy podľa oblasti ich predpokladanej aktivity. Účelová skupina sa môže vytvoriť aj na výzvu výkonného výboru v priebehu školského roka.

 

Článok  4

 

Práva a povinnosti členov rodičovského združenia

 

1)     Členstvo v rodičovskom združení vzniká a obnovuje sa v každom novom školskom  roku podpisom rodiča na prezenčnú listinu prvého plenárneho zasadnutia rodičovského združenia .

 

2)     Členovia rodičovského združenia majú právo:

a)      voliť orgány organizácie

b)      byť volení do týchto orgánov

c)       vyjadrovať sa k práci školy, podávať kritické pripomienky, návrhy  a odporúčania a zapájať sa do spolupráce s pedagogickým zborom

d)      byť informovaní o riešení svojich pripomienok a návrhov, ako aj o zámeroch vedenia školy a orgánov rodičovského združenia týkajúcich sa výchovno-vzdelávacieho procesu

e)      venovať rodičovskému združeniu, škole alebo záujmovým krúžkom dar vo forme materiálneho alebo finančného príspevku

f)         byť informovaní o práci orgánov rodičovského združenia

 

3)     Členovia organizácie sú povinní:

a)       zúčastňovať sa rokovaní triednych aktívov, orgánov združenia  a orgánov školy, do ktorých boli zvolení alebo sa rozhodli v týchto orgánoch pracovať v rámci aktivít rodičovského združenia

b)      platiť členský príspevok  "za rodinu" , čo nepopiera možnosť poskytnúť organizácii ďalší finančný príspevok  (dar)

c)       formulovať jednoznačne a jasne svoje pripomienky a podieľať sa na ich riešení na výzvu výkonného výboru

d)      rešpektovať ustanovenia týchto stanov

Článok 5

 

Hospodárenie rodičovského združenia

 

1)     Príjmy rodičovského združenia tvoria členské príspevky, výnosy z akcií rodičovského združenia, z jeho majetku, dobrovoľné príspevky a dary vrátane sponzorstva a účelové dary a príspevky.

 

2)      Hlavným nástrojom distribúcie finančných prostriedkov rodičovského združenia je rozpočet rodičovského združenia. Rozpočet pripravuje výkonný výbor rodičovského združenia a predkladá ho na schválenie  rodičovskej rade na jej druhom zasadnutí v školskom roku. Základné rozpočtové položky sa pokrývajú z členských príspevkov.

 

3)     Ostatné príjmy rodičovského združenia sa rovnako rozdeľujú prostredníctvom neplánovanej položky rozpočtu (variabilnej zložky) podľa potrieb organizácie. O rozdelení týchto prostriedkov rozhodne rodičovská rada (hodnota na 5000,- Sk) alebo výkonný výbor rodičovského združenia (dary v hodnote do 5000,- Sk). Spôsob rozdelenia týchto príjmov sa uvádza v  správe o hospodárení rodičovského združenia, ktorú výbor predkladá rodičovskej rade.

 

4)     Dobrovoľné príspevky a dary rodičov  venované triednemu aktívu (žiakom jednotlivej triedy) nepodliehajú kompetencii rozpočtu organizácie. O ich využití rozhoduje triedna schôdza rodičovského združenia.

 

5)     Dobrovoľné účelové príspevky a dary sú také materiálne alebo finančné prostriedky, ktoré darca venuje s udaním adresáta alebo účelu daru (napr.na nákup športových potrieb). S takýmto darom disponuje výkonný výbor rodičovského združenia podľa rozhodnutia darcu, ktorému na požiadanie predloží príslušné doklady o účelovom využití daru.

 

6)     Finančné prostriedky rodičovského združenia sa ukladajú vo Všeobecnej úverovej banke a.s. na účet organizácie. Podpisové právo majú členovia výkonného výboru a riaditeľ školy.

 

7)     Rozpočet rodičovského združenia vypracúva výkonný výbor rodičovského združenia a schvaľuje rodičovská rada v októbri školského roku. Pri spracovaní rozpočtu na školský rok vychádza výkonný výbor z predpokladaného príjmu organizácie z členských príspevkov (ak v čase spracovania rozpočtu nie je ich výber ukončený) v súlade s počtom členov rodičovského združenia zapísaných do zoznamov triednych aktívov.

 

8)     Výbor rodičovského združenia zabezpečuje distribúciu finančných prostriedkov organizácie v súlade so schváleným rozpočtom na aktuálny školský rok . Priamu zodpovednosť za správu finančných prostriedkov rodičovského združenia má hospodár rodičovského združenia.

 

9)     Výdavky rodičovského združenia tvoria príspevky na školy v prírode, príspevky na záujmovú činnosť žiakov, jej materiálne, personálne a organizačné zabezpečenie, príspevky na organiáciu žiackych kultúrnych a športových podujatí, príspevky na odmenu za prácu vynikajúcim žiakom, vedúcim záujmových krúžkov, príspevky na zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov, čiastky vynaložené na fungovanie rodičovskej organizácie, príspevok na činnosť Slovenskej rady rodičovských združení a mimoriadne výdavky schválené rodičovskou radou rodičovských združení. Výdavky sa uskutočňujú v súlade so schváleným rozpočtom organizácie.

 

10)  Čerpanie finančných prostriedkov sa sleduje pravidelne na základe dokladov a záznamov vo finančnom denníku rodičovského združenia, ktorý vedie hospodár rodičovského združenia. Hospodár predkladá  finančný denník výkonnému výboru na každom jeho zasadnutí. Správu o hospodárení predkladá výkonný výbor rodičovskej rade. Doklady o hospodárení je hospodár povinný predložiť na požiadanie revíznej komisii.

 

11)  Výdaj finančných prostriedkov uskutočňuje hospodár na základe rozhodnutí rodičovskej rady, výkonného výboru a v súlade s rozpočtom rodičovského združenia na daný školský rok.

 

12)  Veci (predmety), ktoré sú vo vlastníctve rodičovského združenia, sa evidujú v inventárnej knihe, ktorú vedie hospodár rodičovského združenia. Inventarizácia majetku sa vykonáva pred koncom školského roku alebo pri odovzdávaní funkcie hospodára.

 

13)  Rodičovské združenie odmeňuje aktivitu hospodára rodičovského združenia raz ročne čiastkou schválenou  plenárnou schôdzou.

 

Článok 6

 

Záverečné ustanovenia

 

1)     Rodičovské združenie zaniká zrušením školy alebo rozhodnutím väčšiny členov rodičovského združenia. Túto vôľu rodičov môže výkonný výbor zisťovať prostredníctvom ankety alebo priamo oslovením rodičov. Názor v tejto súvislosti musí vysloviť najmenej 80 % rodičov.  Na základe toho zvolá výkonný výbor mimoriadne zasadnutie rodičovskej rady, ktorá potvrdí zánik rodičovského združenia a zabezpečí organizáciu s tým spojených opatrení.

 

2)     Pri zániku rodičovského združenia vykoná rodičovská rada zúčtovanie majetku, pri ktorom najmä:

a)      sústredí finančné prostriedky, vyrovná všetky záväzky a dlhy a určí likvidátora (skupina členov rodičovskej rady)

b)      organizuje odpredaj hnuteľného a nehnuteľného majetku ostatným rodičovským združeniam podľa ich záujmu alebo ich odovzdá škole na výchovno-vzdelávacie účely

c)       rozhodne o rozdelení finančných prostriedkov a spôsobe likvidácie účtu